November 7, 2021

Turkey: Global appeal marks 2000 days in prison for Nedim Türfent

EMBARGOED UNTIL 00.01 GMT ON 3 NOVEMBER 2021

‘There are so many injustices in our country that I hesitate to make statements on such specific days. On the other hand, it is easier to shine a light on injustices, unlawfulness and unfairness through known examples. This is why I see the 2000 days imprisonment as a symbol of the greater injustice in the country. It is imperative that there should be some sensitivity, not only for my own situation, but also for all prisoners who have been deprived of their freedom because of their opinions and their right to engage in politics. On the occasion of this day, I call upon all national and international rights organizations to show solidarity with all those imprisoned because of their thoughts, words and identities.’
Nedim Türfent, 22 October 2021

3 November 2021– 54 organisations urge once again the Turkish authorities to immediately and unconditionally release news editor, reporter and poet Nedim Türfent, and to overturn his conviction. Today marks 2000 days since he was arrested and subsequently sentenced to eight years and nine months in prison on trumped-up terrorism charges following an unfair trial, during which scores of witnesses said they had been tortured into testifying against him.

A news editor and reporter at the now-closed pro-Kurdish Dicle News Agency (DİHA), Nedim Türfent was detained on 12 May 2016 shortly after reporting on Turkish special police forces’ ill-treatment of Kurdish workers. Soon after his video footage was released, Türfent began receiving death threats from the police and was the target of an online harassment campaign. He was formally charged with ‘membership of a terrorist organisation’ one day after his arrest; the indictment was first produced 10 months later. He spent almost two years in solitary confinement in harrowing detention conditions.

‘Today marks another painful milestone in Nedim Türfent’s gross miscarriage of justice. That he has now spent 2000 days behind bars simply for doing his job beggars belief. As a first step towards rectifying this injustice, the Turkish authorities must release him immediately and unconditionally and urgently quash his conviction. Türfent’s application before the European Court of Human Rights is still pending, three years after being lodged, and we trust that the Court can prioritize the case. The PEN Community stands once again by Türfent and all the writers and journalists wrongfully imprisoned in Turkey and will keep advocating for their freedom until every single one of them is released’, said Ma Thida, Chair of PEN International’s Writers in Prison Committee.

Among the reasons listed in the indictment were Türfent’s social media posts, his news reporting and 20 concealed witness testimonies. His first hearing was held in Hakkari on 14 June 2017, some 200 km away from Van where he was being detained. He was denied the right to appear physically in court seven times, and instead testified via the judicial conferencing system SEGBİS, experiencing severe connection and interpretation issues. Out of the 20 witnesses called, 19 retracted their statements, saying they had been extracted under torture.

‘Today, we pass another milestone of injustice without end for Nedim, punished for his courage as a reporter. Nedim has spent 2000 days behind bars waiting for freedom. 2000 days he should never have lost and can never regain. Hundreds more journalists have been similarly targeted by a judiciary weaponised to silence dissent. We have twice asked the Constitutional Court to prioritize Nedim’s appeal to bring a swift end to this gross violation of rights. We trust that this time they will act,’ said Renan Akyavaş, IPI Turkey Programme Coordinator.

Despite such clear evidence of flagrant fair trial violations, Türfent was sentenced to eight years and nine months in prison for ‘membership of a terrorist organisation’ and ‘spreading terrorist propaganda’ on 15 December 2017. The sentence was approved by the Court of Cassation on 9 May 2020. His application before the Constitutional Court is still pending, more than three years after being lodged.His lawyers appealed to the European Court of Human Rights on 5 February 2019.

‘Nedim has been punished for his journalism which should have been awarded. The injustices that Nedim faces are injustices the majority of Kurdish journalists face in Turkey. That is why we call on every person and institution that sincerely stands for freedom of expression to stand with Nedim,’ said Murat Kök, Media and Law Studies Association (MLSA) Project and Communications Coordinator.

Ülkemizde o kadar çok adaletsizlik var ki insan bu tür spesifik günlerde bir açıklama yapmaya çekiniyor. Ama şöyle de bir gerçek var bazen bilinir örnekler üzerinden adaletsizliğe, hukuksuzluğa, haksızlığa kaynak tutmak daha kolay oluyor. Bu yüzden, bu 2000 günlük mahpusluğu ülkedeki adaletsizlik fotoğrafının büyük bir sembolü olarak ele alıyorum.Sadece kendi durumum değil, düşünceleri ve siyaset yapma hakları yüzünden özgürlüklerinden alıkonulan bütün mahpuslar için bir duyarlılık oluşması elzemdir. Bugün vesilesi ile gerek ulusal gerekse de uluslararası hak ve özgürlük kuruluşlarını düşünceleri, sözleri ve kimliklerinden dolayı tutsak edilen insanlarla dayanışmaya çağırıyorum.
Nedim Türfent’in 22.10.2021 Mesajı

3 Kasım 2021 –54uluslararası ve yerel basın ve ifade özgürlüğü kuruluşu, Türkiyeli yetkilileri bir kez daha gazeteci ve şair Nedim Türfent’i derhal ve koşulsuz bir şekilde tahliye etmeye ve hakkındaki mahkumiyet kararını bozmaya çağırıyor. Bugün, Nedim’in düzmece terör suçlamalarıyla tutuklanıp, dinlenen tanıkların büyük bölümünün ifadelerini işkence altında verdiklerini beyan ettikleri adil olmayan bir yargılama sonucunda sekiz yıl dokuz ay hapse mahkum edilmesinin 2000. günü.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) haber editörü ve muhabiri Nedim Türfent, özel harekat polislerinin Kürt işçilere kötü muamelesini haberleştirdikten kısa bir süre sonra, 12 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındı. Nedim, haberi yayınlandıktan kısa bir süre sonra emniyet mensuplarından ölüm tehditleri almaya başladı ve çevrimiçi bir taciz operasyonunun hedefi haline geldi. Tutuklandıktan bir gün sonra “terör örgütü üyeliği” ile suçlandı; hakkındaki iddianame ise 10 ay sonra hazırlandı. İki yıl boyunca korkunç şartlar altında tecrit edildi.

‘Bugün, Nedim Türfent’in maruz kaldığı büyük adaletsizliğin bir diğer önemli ve acı verici kilometre taşı. Sadece mesleğini yaptığı için parmaklıklar arkasında 2000 gün geçirmiş olması inanılır gibi değil. Bu adaletsizliği düzeltmek için Türkiyeli yetkililer Nedim’i derhal ve koşulsuz olarak tahliye etmeli ve hakkında verilen mahkumiyet kararını bozmalıdır. PEN Topluluğu, Türkiye’de haksız bir şekilde hapsedilmiş tüm yazar ve gazetecilerin ve Nedim’in yanındadır ve her biri serbest bırakılana kadar onların özgürlüğü için mücadele etmeye devam edecektir.’ Ma Thida, Pen International Mahpus Yazarlar Komitesi Başkanı

Nedim hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları, yazdığı haberler ve 20 gizli tanığın ifadeleri suçlamalara delil gösteriliyor. Yargılandığı davanın ilk duruşması 14 Haziran 2017’de, tutuklu bulunduğu Van’dan 200 km uzaklıkta Hakkari’de görüldü. Nedim’in duruşmada fiziksel olarak hazır bulunma talebi yedi kez reddedildi ve ifadesini SEGBİS ile vermek zorunda kaldı. 20 tanıktan 19’u ifadelerini işkence altında verdiklerini söyledi ve ifadelerini geri çekti.

‘Bugün, Nedim’in bir gazeteci olarak cesareti için cezalandırıldığı sonu olmayan adaletsizliğin önemli bir dönüm noktasını daha arkamızda bırakıyoruz. Nedim, özgürlüğü bekleyerek 2000 günü parmaklıklar arkasında geçirdi. Asla kaybetmemesi gereken ve asla geri alamayacağı 2000 gün. Eleştirel sesleri susturmak için bir silah haline getirilmiş yargı tarafından yüzlerce gazeteci aynı şekilde hedef alındı. Anayasa Mahkemesine bu büyük adaletsizliği sonlandırmak için Nedim’in başvurusuna öncelik vermesi gerektiğini iki kez ilettik. Bu sefer harekete geçeceklerine inanıyoruz. ‘- Renan Akyavaş, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Program Koordinatörü

Bu kadar bariz adil yargılanma hakkı ihlallerine rağmen, Nedim 15 Aralık 2017 tarihinde ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay ise 9 Mayıs 2020 tarihinde Nedim’in cezasını onadı. Üç yıl geçmesine rağmen Nedim’in Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru hala mahkeme önünde bekliyor.

‘Nedim, ödüllendirilmesi gereken gazeteciliği için cezalandırıldı. Nedim’in maruz kaldığı adaletsizlikler aslında Türkiye’de Kürt gazetecilerin büyük çoğunluğunun maruz kaldığı adaletsizliklerdir. Bu yüzden samimi olarak ifade özgürlüğünü savunan tüm kişi ve kurumları Nedim ile dayanışmaya davet ediyoruz.’Murat Kök, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Proje ve İletişim Koordinatörü

For further details contact / Daha fazla bilgi almak için iletişim adresleri:

Renan Akyavaş, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI): rakyavas@ipi.media
Mümtaz Murat Kök Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA): murat@medyavehukuk.org
Aurélia Dondo, PEN International: Aurelia.dondo@pen-international.org

SIGNATURES / İMZACILAR

International Press Institute / Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)
Media and Law Studies Association / Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)
PEN International
Albanian PEN
ARTICLE 19
Articolo 21
Association of European Journalists (AEJ)
Cartoonists Rights Network International (CRNI)
Committee to Protect Journalists (CPJ)
Croatian PEN
Danish PEN
English PEN
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
European Federation of Journalists (EFJ)
French PEN
German PEN
Human Rights Association (HRA)/ İnsan Hakları Derneği (IHD)
IFEX
Index on Censorship
Initiative for Freedom of Expression/ Düşünçe Suçu?!na Karşı Girişim
Irish PEN/PEN na hÉireann
Kurdish PEN
Montenegrin PEN Center
OBC Transeuropa (OBCT)
PEN America
PEN Bangladesh
PEN Belgium (French-speaking)
PEN Centre of Bosnia & Herzegovina
PEN Esperanto
PEN Estonia
PEN Georgia
PEN Iraq
PEN Latvia
PEN Malta
PEN Melbourne
PEN Moscow
PEN Netherlands
PEN Norway
PEN Portugal
PEN Québec
PEN Romania
PEN Suisse Romand
PEN Trieste
PEN Turkey
Perth PEN Centre
Russian PEN
San Miguel de Allende PEN
Slovene PEN
South East Europe Media Organisation (SEEMO)
St Petersburg PEN
Swedish PEN
Turkey Human Rights Litigation Support Project/Türkiye İnsan Hakları Davalarına DestekProjesi
Vietnamese Abroad PEN centre
Wales PEN Cymru